Izydor - nagroda za osiągnięcia w otwartej informatyzacji administracji

Grzegorz Kmita
2010-09-14

30 września, na konferencji "Informatyzacja administracji w państwie demokratycznym", Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania wręczy pierwsze "Izydory" – odlane w brązie statuetki św. Izydora z Sewilli, patrona internautów, informatyków i programistów. "Izydor" to nagroda, przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie otwartej informatyzacji administracji publicznej, z naciskiem na wykorzystanie wolnego i otwartego oprogramowania oraz interoperacyjności systemów teleinformatycznych. Pierwsze "Izydory" otrzymają: Ministerstwo Finansów i Urząd Miejski w Jaworznie.


Urząd Miejski w Jaworznie otrzyma "Izydora" za prekursorskie w skali kraju wdrożenie wolnego i otwartego oprogramowania w Urzędzie oraz projekt wdrożenia WiOO w szkolnych pracowniach komputerowych. Wdrażanie WiOO w Urzędzie Miejskim w Jaworznie rozpoczęto już w 2003 r.; w tej chwili ten rodzaj oprogramowania dominuje w Urzędzie, zarówno na serwerach, jak i na 380 stanowiskach pracy. Jak czytamy w przygotowanym dla Fundacji opracowaniu na ten temat, początkowo napotkano na pewien opór użytkowników, spowodowany głównie uporczywie głoszonymi opiniami o "nieprzyjazności" Wolnego i Otwartego Oprogramowania. Jednak przeprowadzenie szkoleń wewnętrznych oraz rozwój samego oprogramowania Open Office bardzo szybko zweryfikował powszechnie krążące (i podtrzymywane przez dostawców rozwiązań komercyjnych) opinie i obecnie za pomocą OpenOffice realizowane są prawie wszystkie prace biurowe w Urzędzie.

Pozwala to poczynić znaczne oszczędności - Urząd nie wydaje publicznych pieniędzy na zakupy licencji – jednak korzyści mają znacznie szerszy wymiar. Jak czytamy w opracowaniu, nie są to tylko proste oszczędności finansowe przede wszystkim uzyskaliśmy większą stabilność systemu. Stało się tak dlatego, że o jego konfiguracji (łącznie ze stanowiskami pracy) decydują pracownicy Referatu Informatyki, a nie urzędnicy na nich pracujący. W razie wystąpienia nowych potrzeb lub jakichkolwiek problemów Referat Informatyki świadczy pomoc użytkownikom bez potrzeby kontaktowania się z dostawcą systemu, ponieważ znana nam jest budowa oprogramowania, z którego korzysta urząd.

Jak podkreślają autorzy wdrożenia – pracownicy Referatu Informatyki, na którego czele stoi Tomasz Bochenek – najwięcej problemów niosą formularze przesyłane nam z jednostek nadrzędnych. Pomimo obowiązujących zarządzeń (...) są one najczęściej redagowane przy użyciu oprogramowania komercyjnego i niejako zmuszają nas do utrzymywania posiadanych licencji.

Drugiego "Izydora" wręczamy Ministerstwu Finansów, na ręce przedstawiciela wspomnianego urzędu, Witolda Jarzynki, za system e-deklaracje, który umożliwia wysłanie przez internet deklaracji podatkowej bez koniecznosci posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego, a służącą do tego celu aplikację e-Deklaracje Desktop. Oprogramowanie do składania deklaracji podatkowych można pobrać w wersjach dla systemów Windows, Linux i MacOS. Pisaliśmy o tym w naszym serwisie w artykule PIT przez Internet – z Linuksa. Bez wątpienia należą się słowa uznania dla Ministerstwa Finansów, które nie od dziś korzysta w dużym stopniu z wolnego i otwartego oprogramowania – pisze autor tekstu, dr Tomasz Barbaszewski. Na koniec Barbaszewski pyta: Co na to inne jednostki administracji publicznej w Polsce, które nadal nie dostrzegają użytkowników innych niż Microsoft systemów operacyjnych i oprogramowania?

"Izydor" będzie wręczany także za rok i w kolejnych latach – mamy nadzieję, że będziemy mieli prawdziwy problem z wyborem laureatów, gdyż kandydatów będzie o wiele więcej, zarówno spośród urzędów samorządu terytorialnego, jak i administracji państwowej. To pierwsza w Polsce tego rodzaju nagroda uznania, której przynanie będzie kontunuowane w trzech kategoriach – dla jednostki administracji rządowej, samorządowej oraz dla wyróżniających się przedstawicieli administracji publicznej. Ma ona stanowić nie tylko wyraz uznania społeczności wolnego i otwartego oprogramowania, ale też stać się wyrazem pokładanego zaufania i być elementem motywowania administracji do budowania swoich rozwiązań informatycznych zgodnie z oczekiwaniami społecznymi.

Reload Image