Komenda Główna Policji wskazuje konkretne modele komputerów

Grzegorz Kmita
2011-02-10

Komenda Główna Policji ogłosiła przetarg, w którego specyfikacji znajdujemy nie tylko system MS Windows i pakiet MS Office, ale także padają tam nazwy konkretnych modeli zamawianych komputerów.


Przetarg nieograniczony, zatytułowany Dostawa stanowisk mobilnych z oprogramowaniem dla pracowników laboratoriów kryminalistyki KGP i KWP realizowana w ramach „dostawy zestawu bazodanowych urządzeń informatycznych obsługujących tworzone zespoły techniczno-eksperckie oraz modułu do badań komputerowych, w tym mobilnych zestawów oględzinowych” został ogłoszony 5 lutego 2011 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Wartość zamówienia wynosi między 185 a 191 tys. euro netto, termin składania ofert: 14 marca 2011 r. Ogłoszenie o przetargu oraz SIWZ można pobrać ze stron internetowych Policji.

Przedmiotem zamówienia jest m. in. 49 komputerów typu tablet. W specyfikacji technicznej tabletów znajdujemy następujące wymagania:
1.1.8 Windows 7 Professional BOX PL (...)
1.1.9 MS Office 2010 ProfessionalBOX PL (...)
ze wskazaniem: na przykład Lenovo ThinkPad X201


Podobny zapis znajdujemy w specyfikacji 14 notebooków:Nazwy własne zamawianego sprzętu padają także w odniesieniu do nagrywarek blue-ray (np. SONY BDX-S500U), kart dźwiękowych (np. Echo Digital Audio INDIGO IOx), pamięci RAM (np. GOODRAM GR1333D364l9/6GTC).

Co prawda - jak widać na powyższych ilustracjach - wskazania mają charakter przykładowy, a na końcu specyfikacji znajdujemy informację, że zamawiający dopuszcza rozwiązania równoważne lub wyższe, niemniej jednak takie sformułowania nie powinny mieć miejsca.

Wynika to wprost z przepisów Prawa zamówień publicznych, które w art. 29 ust. 3 pozwala na przykładowe wskazanie znaków towarowych, z zastrzeżeniem dopuszczenia produktów równoważnych jedynie w sytuacji, gdy zamawiający nie może opisać przedmiotu zamówienia za pomocą dostatecznie dokładnych określeń.

Reload Image
Autor: SMWYG
2011-02-15 18:23:51
a w jaki inny sposób chcecie zagwarantować jakość zamówionych komputerów? rozumie, że czepialstwo Lenovo i Dell wynika z chęci wciśnięcia nonejmów produkcji własnej z prawie działającą, prawie popularną, własną dystrybucją pingwinka?