Kolejny przetarg na komputery z MS Windows dla MON

Grzegorz Kmita
2011-04-06

Inspektorat Uzbrojenia - podlegająca Ministerstwu Obrony Narodowej jednostka odpowiedzialna za pozyskiwanie uzbrojenia i sprzętu dla Sił Zbrojnych RP - ogłosił przetarg na 451 laptopów z MS Windows.


Przetarg nieograniczony pt. Dostawa komputerów przenośnych został opublikowany 5.04.2011 w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod nr TED.107031-2011. Wartość zamówienia: powyżej 125.000 euro, wadium: 99.000 zł, znak postępowania: IU/256/VII-53/ZO/PN/AE/DOS/K/2011, termin składania ofert: 09.05.2011.

W Specyfikacji IStotnych Warunków Zamówienia, dostepnej na stronach Inspektoratu Uzbrojenia znajdujemy - dla wszystkich zamawianych konfiguracji - wymagania:

System operacyjny 32-bit, Windows 7 Professional + nośnik CD lub DVD z mozliwością downgrade'u do wersji Windows XP Professional x32 PL z SP3 + nośnik CD lub DVD, niewymagający aktywacji za pomocą telefonu lub internetu.

Oferowane modele komputerów muszą posiadać certyfikat, potwierdzający poprawną współpracę oferowanych modeli komputerów z systemem operacyjnym Windows 7 (załączyć wydruk ze strony Microsoft WHCL).

Przetarg ten odnotowujemy w zasadzie z kronikarskiego obowiązku - do zamawiania komputerów z MS Windows, bez dopuszczania rozwiązań równoważnych, MON i instytucje podlegające temu resortowi zdążyły nas przyzwyczaić. Trudno zresztą, by było inaczej, skoro oprogramowanie Microsoftu jest w tym resorcie odgórnie wskazywane jako standard dla wszystkich podległych mu jednostek. Do niedawna był to standard obowiązujący, obecnie jest "jedynie" preferowany (patrz: MON - niezgodnie z PZP, ale w zgodzie z wytycznymi).

W zamówieniu tym pojawia się jeszcze jeden interesujący zapis. Otóż procedura przetargowa obejmuje aukcję elektroniczną. W ogłoszeniu czytamy:

8. Wymagania techniczne urządzeń informatycznych do udziału w aukcji elektronicznej:
1) komputer klasy PC;
2) system operacyjny Windows XP (system Windows 7 nie jest obsługiwany);
(..)
5) przeglądarka Internet Explorer 6.0 bądź wyższa.

Takie sformułowanie również stanowi niezgodne z PZP ograniczenie konkurencji, wymusza bowiem na potencjalnych Wykonawcach korzystanie z konkretnego oprogramowania, a wymaganie, by był to Windows XP, podczas gdy od dawna standardem w nowosprzedawanych komputerach jest Windows 7, jest doprawdy kuriozalne.

Reload Image