Nowy trend: otwartość w administracji

Redakcja
2011-06-30

W dniach 9-10 czerwca 2011 w Łagowie Lubuskim odbył się II Lubuski Konwent Informatyków, którego organizatorem był Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny. FWiOO miało na nim swojego reprezentanta.


Podczas konwentu rozmawiano o zaletach i wadach wykorzystywania open source w administracji publicznej, podejmowano temat wirtualnej infrastruktury, neutralności technologicznej oraz wdrożenia zaufanego profilu.

Fundację reprezentował Ekspert Wiodący ds. Prawa w Radzie Ekspertów Fundacji Rafał Malujda, który przedstawił w swojej prezentacji „Prawne aspekty wykorzystania Open Source i Cloud Computing w administracji". Podczas wystąpienia zwrócił on uwagę na zjawisko „vendor lock-in", czyli uzależnienie się od jednego producenta oprogramowania- jest to duże zagrożenie dla systemów informatycznych urzędów, m. in. ze względu na bezpieczeństwo i finanse danej jednostki państwowej. Przekonywał, że organizacje publiczne powinny korzystać z rozwiązań open source.

Na konwencie dużą uwagę przykładano do tematu Profilu Zaufanego (usługa MSWiA) na platformie ePUAP. Omawiany był też zintegrowany system ochrony sieci firmowej oparty na rozwiązaniu open source wykorzystywany w gminie Goleniów, który opiera całą politykę bezpieczeństwa informatycznego na wolnym i otwartym oprogramowaniu. Przez lata system ten był dopasowywany do potrzeb użytkowników, poprzez dodawanie różnych elementów i rozszerzeniu funkcjonalności - utworzono w ten sposób stabilne, kompleksowe i szyte na miarę rozwiązanie.

Poruszono też temat systemów teleinformatycznych administracji publicznej takich jak: PL.ID (tzw. nowy dowód osobisty), Międzyresortowy Operator Systemów Teleinformatycznych (MOST), Zintegrowany Moduł Obsługi Końcowego Użytkownika (ZMOKU).

Następne, drugie już spotkanie o charakterze warsztatowym dla informatyków administracji publicznej odbędzie się w województwie lubuskim jesienią.

więcej informacji na stronie: www.konwent.spnt.pl

Reload Image