Policja rozważa migrację na wolne i otwarte oprogramowanie

Rafał Brzychcy
2010-01-15

Na łamach miesięcznika Policja 997 (nr 58, styczeń 2010) zastępca komendanta głównego Policji ds. logistyki, insp. Andrzej Trela, udziela wywiadu dotyczącego informatyzacji Policji.


Wywiad pt. Jeszcze o cięciu potwierdza, że wolne i otwarte oprogramowanie nie tylko jest w pełni profesjonalne i zdolne do zaspokojenia potrzeb urzędów państwowych, ale może też wydatnie przyczynić się do oszczędności finansów publicznych.

W wywiadzie p. Irena Fedorowicz pyta m.in o to, czy w sytuacji cięć finansów w Policji można jeszcze bardziej oszczędzać, na przykład w informatyce, gdzie wydatki na programy i licencje okrojono w 2009 roku o 2/3?.

Insp. Trela podkreśla: (...) po raz pierwszy w historii polskiej Policji dokładnie wyliczyliśmy koszty funkcjonowania, porównaliśmy je i okazało się, że wiele wydatków przekracza sensowną miarę. Zrobiliśmy to, co każdy w swoim budżecie domowym zrobiłby już dawno. Jeżeli coś kupuję, to sprawdzam na bieżąco, czy płacę najniższą cenę. Rozpoczynając inwestycję, muszę mieć pewność, że stać mnie na nią. Podejmowanie decyzji bez zwracania uwagi na koszty jest dla mnie nie do zaakceptowania.

Inspektor przedstawia również sytuację dotyczącą oprogramowania w Policji: (...) zdecydowana większość tych programów i licencji dotyczy oprogramowania, które ma swoje odpowiedniki open source, co nie wymaga ponoszenia żadnych kosztów. Różnice w funkcjonalności są niezauważalne dla zdecydowanej większości użytkowników. Zanadto przyzwyczailiśmy się uważać za niezbędne takie oprogramowanie, którego możliwości wykorzystywane są w około 5 procentach. To typowy przykład strzelania z armaty do wróbla.Jak zauważa inspektor, utrzymanie Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (...) nie musi kosztować ponad 40 mln zł rocznie. W informatyce za dużo kosztuje nas sama gotowość do napraw i innych usług, a mało zostaje na rozwój.

Czy jest to zapowiedź migracji z zamkniętych i własnościowych rozwiązań na wolne i otwarte oprogramowanie w Policji? Jest to możliwe, bowiem po cięciach w budżecie koszty licencji komercyjnego oprogramowania i utrzymania samej "gotowości do napraw i innych usług", swiadczonych przez dostawców własnościowego oprogramowania, przekraczają możliwości finansowe tej instytucji.

Reload Image
Autor: 42
2010-02-28 17:04:07
Szkoda tylko, że wzięli się za to dopiero, jak im kasy na Widowsa zabrakło.
Autor: Realista
2010-01-26 19:18:50
Wreszcie duży urząd, który otwarcie mówi o wadach licencji oprogramowania własnościowego. Dodatkowo wspomina zalety wolnego i otwartego oprogramowania. Jak dla mnie BOMBA i oklaski dla Pana Treli!