Siedem przetargów - jeden producent

Grzegorz Kmita
2010-03-09

Do tej pory pisaliśmy głównie o dużych przetargach ogłaszanych na poziomie centralnych jednostek administracji państwowej. Tym razem przyjrzyjmy się, jak wygląda informatyzacja w administracji samorządowej.


3 marca Gmina Piła opublikowała ogłoszenie o przetargu (nr 21452 - 2010) na Dostawę sprzętu komputerowego.


Przedmiotem zamowienia jest m.in: 30 komputerów o następujących parametrach minimalnych:
karta sieciowa Gigabit
dysk twardy Seagate lub Western Digital
oprogramowanie systemowe: licencja MS Windows 7 Pro OEM z możliwości downgrade do MS Windows XP Professional, zainstalowany system: MS Windows 7 Pro PL


oraz 2 notebooki:
processor: Intel Pentium Dual-Core lub Intel Core2 Duo
oprogramowanie systemowe: MS Windows 7 PL


O dopuszczeniu ofert równoważnych nie ma w przetargu mowy. SIWZ dostepny jest na stronach pilskiego BIP pod numerem 2010-028-ZP. Termin składania ofert upływa 12 marca.


Do 16 marca można składać oferty w przetargu (nr. 56614 - 2010) pt. e-Gmina Zgorzelec - rozbudowa infrastruktury teleinformatycznej, której efektem będzie poszerzenie e-usług  w Urzędzie Gminy Zgorzelec - Zakup sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem oraz kiosku internetowego stojącego wewnętrznego. Przetarg został ogłoszony 2 marca, a przedmiot zamówienia obejmuje

    
dostawę, montaż oraz opiekę serwisową posprzedażną sprzętu i oprogramowania składającego się z:
1. Notebooki wraz z oprogramowaniem- szt. 4;
2. Komputery stacjonarne wraz z oprogramowaniem- 23 sztuki; (...)

Zamawiający wprost wskazuje system operacyjny Windows i pakiet Office, nie dopuszczając ofert równoważnych:
Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Górniczej ogłosił 3 marca przetarg (nr. 58284 - 2010), którego przedmiotem jest Dostawa fabrycznie nowych komputerów przenośnych, oprogramowania, projektora, monitorów, klawiatur i myszek. Jak czytamy w SIWZ, chodzi o sześć komputerów z oprogramowaniem. Jak nietrudno się domyslić, jest to system MS Windows i pakiet MS Office:

Ofert równoważnych Zamawiający nie dopuszcza. Termin składania ofert mija 10 marca.

5 marca pojawiło się ogłoszenie o przetargu (nr. 61354 - 2010) pt. Dostawa sprzętu komputerowego dla Starostwa Powiatowego w Ostródzie.

Podobnie jak w wyżej opisywanym przetargu, także i tu Zamawiający życzy sobie, by komputery - 11 sztuk - były wyposażone w zestaw Windows + Office, nie dopuszczając ofert równoważnych:

Termin składania ofert:    16.03.2010

Również 5 marca Powiat Lubelski ogłosił przetarg (nr. 50271 - 2010) pt. Dostawa sprzętu komputerowego dla potrzeb realizowanego przez Powiat Lubelski w ramach Osi Priorytetowej V: Transport, Działanie 5.2 Lokalny układ transportowy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007 - 2013, projektu pn. POPRAWA WEWNĘTRZNEJ SPÓJNOŚCI KOMUNIKACYJNEJ WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO POPRZEZ BUDOWĘ I PRZEBUDOWĘ DRÓG POWIATOWYCH ZWIĘKSZAJĄCYCH DOSTĘPNOŚĆ DO DRÓG KRAJOWYCH I WOJEWÓDZKICH. Także i tu, w poz. 15 specyfikacji technicznej, Zamawiający wskazuje: System operacyjny Microsoft Windows 7 Prof. PL. Oferty można składać do 17 marca.

Zarząd Powiatu w Satrogardzie Gdańskim ogłosił 4 marca przetarg (nr. 59496 - 2010) na Dostawę sprzętu i oprogramowania komputerowego. Jego przedmiotem są m.in.:


Komputery biurkowe - 4 szt, (...) Komputery przenośne - 1 szt (...) z systemem operacyjnym MS Windows XP Professional SP3 OEM PL lub równoważny.


Równoważność jest w tym przypadku pustym zapisem, nie mającym pokrycia w rzeczywistych oczekiwaniach Zamawiającego. Oto bowiem na nadesłane zapytania co do możliwości dostarczenia sprzętu z innymi systemami operacyjnymi, zamawiający odpowiada, że dopuszcza jedynie system Windows XP:Dzisiaj (9 marca) upływa termin składania ofert w przetargu (nr. 45161 - 2010) na Dostawę sprzętu komputerowego i oprogramowania na potrzeby Urzędu Miasta Nowego Sącza. SIWZ mozna otrzymać jedynie bezpośrednio w Urzędzie Miasta lub pocztą, jednak już w samym opisie zamówienia wskazane sa konkretne produkty:

 
B.W skład zamówienia wchodzą: -Komputer biurowy, -Komputery mobilne, (...) Windows 7.

Powyższe przykłady to czubek góry lodowej - przetargi na sprzęt komputerowy i oprogramowanie dla urzędów miejskich, gminnych czy powiatowych są ogłaszane niemal codziennie i trudno wśród nich szukać przykładów prawidłowo skonstruowanych zamówień.

Reload Image
Autor: Grzechu
2010-03-25 01:44:58
Kolego DekeR, Czy Ty wiesz o czym piszesz? Czy rzucasz tylko slogany i puste słowa? Na jakim etapie zatrzymał się Janosik? Widziałeś funkcjonalności Płatnika? A Janosika? Nie upieram się, że Płatnik jest produktem doskonałym - bo nie jest. Ale póki co nie ma alternatywy. ŻADNEJ! I długo nie będzie. Póki producent Płatnika nie napisze wersji działającej na czymś innym niż Windows. Może tutaj warto zacząć lobbować miast czepiać się szeregowych userów pozbawionych możliwości wyboru? Co z aplikacjami bazodanowymi dedykowanymi określonej platformie, których rodowód sięga ostatniej dekady ubiegłego wieku? A muszą być one ciągle utrzymywane w ruchu. Może je przepisać na systemy oparte na wolnym oprogramowaniu? OK. Tylko kto za to zapłaci. I ile? Czy czasem w ogólnym bilansie nie więcej niż łącznie kosztuje ten 'niesłuszny' system? Przykłady można mnożyć... Jasne - tam gdzie można powinno się wykorzystywać oprogramowanie jak najtańsze. Ale nie zawsze jest to możliwe. Generalnie - życzę mniej propagandy i klapek na oczach, a poświęcenia większej uwagi temu, co dzieje się w rzeczywistym świecie.
Autor: DekeR
2010-03-16 12:07:43
Istnieje wiele programów alternatywnych dla tych znanych nam z platformy Windows - podany przez Pana przykład programu Płatnik można zastąpić wolnym i otwartym Janosik'iem [ http://www.janosik.net/ ]. Dodam też, że obecnie bardzo wiele firm rozwija oprogramowanie open source, najnowszy znany mi przykład: http://www.lefthand.com.pl/pl/
Autor:
2010-03-10 10:48:32
Wymienione przetargi nie dopuszczają równoważnych innych systemów operacyjnych, bo nie mogą. Na samym systemie operacyjnym pracować się nie da. Trzeba mieć jeszcze aplikację, a te są już pisane przeważnie pod Windows, np. Platnik. Zamawiający będą kupować systemy operacyjne równoważne jak producenci oprogramowania zaczną pisać oprogramowanie pod systemy równoważne. Większość aplikacji jest pisanych pod Windows i dlatego ten system jest wskazywany wprost w SIWZ a nie dlatego, że Zamawiającym się tak podoba. Pozdrawiam, Jan
Autor: ups5
2010-03-09 15:45:27
A może by jednak tak dla przykładu pokazać kilka lepszych lub bardzo dobrych przetargów. Na prawdę takich nie ma?