ZUS ogłasza przetarg na 10 tys. komputerów.

Grzegorz Kmita
2010-03-15

5 marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił kolejny wielki przetarg - na dostawę 10 tysięcy sztuk stacji roboczych z systemem operacyjnym. Z jakim? - tego nie wiemy, gdyż SIWZ otrzymają jedynie wybrani oferenci.


Ogłoszenie o przetargu (nr. 70768-2010) znajduje sie na stronach Departamentu Zamowień Publicznych ZUS, a czytamy w nim, że

Przedmiotem zamówienia jest zakup 10.000 sztuk stacjonarnych komputerów klasy PC w obudowie typu desktop z monitorem LCD, klawiaturą i myszą wraz z systemem operacyjnym.(...)

Na obecnym etapie przetargu ZUS zaprasza potencjalnych oferentów do składania wniosku o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym. Termin składania ofert upływa 9 kwietnia o godz. 9.00. Do składania ofert zostanie zaproszonych pięciu wybranych wykonawców.

Podobny, ograniczony przetarg - na oprogramowanie do 13 tys. komputerów - ZUS ogłaszał 4 grudnia 2009. Wtedy wprost wskazano, że chodzi o produkty Microsoftu, o czym pisaliśmy na łamach naszego serwisu w artykule Przetarg ZUS - nie ma wyboru oferty, a jest już zwycięzca. Publikowaliśmy również opinię prawną na temat tamtego przetargu.

ZUS najwyraźniej wyciągnął wnioski z tej "wpadki", gdyż tym razem pisze jedynie o systemie operacyjnym. Niestety nie wiemy, jakie ma w tej dziedzinie oczekiwania, gdyż - jak czytamy - Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia zostanie przekazana Wykonawcom wraz z zaproszeniem do składania ofert. SIWZ nie będzie publikowana na stronach internetowych. Można jedynie snuć domysły, czy ZUS zaczął prawidłowo konstruować przetargi, czy też formuła przetargu ograniczonego i braku publicznej dostępności SIWZ jest sposobem na zakamuflowanie, że nic się pod tym względem nie zmieniło? Będziemy bacznie się temu przyglądać.


Reload Image
Autor: Tomek
2010-03-11 13:07:27
Na mocy ustawy o dostępie do informacji publicznej każdy może wystąpić o udostępnienie SIWZ. Termin realizacji wniosku 14 dni. Na stronie ZUS jest wzór wniosku: http://www.zus.pl/bip/formularze/wniosek.rtf
Autor: BoBsoN
2010-03-11 09:51:23
Czy ZUS nie ma czasem obowiązku (podobnie jak jednostki administracyjne w BiP) przekazywać takich informacji do opinii publicznej?
Autor: spostrzegawczy
2010-03-10 23:01:30
Zus się uczy ale nadal jest cwany. Tylko ślepy nie zauważy, że to serwis PPPIT realnie już teraz zmnienia rzeczywistość. Brawo PPPIT.