Szczęśliwe przedszkolaki... bo mają Windows

Grzegorz Kmita
2010-03-19

17 marca Gmina Miasto Rzeszów ogłosiła przetarg w ramach projektu "Szczęśliwe przedszkolaki - program wyrównywania szans w rzeszowskich przedszkolach". Gmina zamawia m.in. 38 laptopów z Windowsem na pokładzie. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


W opisywanym przetargu nieograniczonym (nr. 78416-2010, termin składania ofert: 22.04.2010 godz. 11) na Dostawę sprzętu komputerowego w ramach projektu pn. "Szczęśliwe przedszkolaki - program wyrównywania szans w rzeszowskich przedszkolach" Gmina Miasto Rzeszów zamawia komputery przenośne, pakiety oprogramowania oraz drukarki i urządzenie wielofunkcyjne. W Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, dostępnej na stronie BIP znajdujemy opis zamawianego sprzętu, w którym czytamy, że na 38 notebookach Zamawiający życzy sobie mieć zainstalowany system operacyjny Windows 7 Home Premium, a dodatkowo  - Wykonawca jest zobowiązany sprzedać i dostarczyć Zamawiającemu 2 szt.oprogramowania biurowego: Microsoft Office Standard 2007 PL BOX lub równoważnego. W przypadku systemu operacyjnego w ogóle nie ma mowy o dopuszczeniu ofert równoważnych, zaś w przypadku pakietu MS Office - mamy co prawda słowa "lub równoważne", nie ma podanych żadnych wymagań technicznych czy funkcjonalnych ani warunków spełniania kryteriów rownoważności.

Przetarg jest dość typowym przykładem powszechnego zjawiska, z którym mamy do czynienia w przetargach na sprzęt i oprogramowanie: Zamawiający szczegółowo opisuje konfigurację sprzętową, podając wymagania techniczne i zaznaczając, że są to wymagania minimalne (co oznacza, że dopuszcza sprzęt o parametrach lepszych, niż podane), natomiast w przypadku oprogramowania wskazuje wprost zamawiany produkt:Tytuł tego artykułu jest nieco przewrotny - liczba zamawianych laptopów sugeruje, że będą one przeznaczone raczej dla obługi całego projektu, a nie bezpośrednio do zajęć z dziećmi - jak czytamy w opisie projektu, głównym celem ww. przedsięwzięcia jest wyrównywanie do końca lipca 2012 roku szans edukacyjnych u 1100 dzieci (...) w wieku przedszkolnym uczęszczających do 36 rzeszowskich przedszkoli prowadzonych przez Gminę, poprzez poszerzenie oferty edukacyjnej ww. przedszkoli. Nie zmienia to jednak faktu, że przetarg ten obrazuje także drugą tendencję, o której więcej pisaliśmy w artykule Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu pod znakiem MS: dla celów związanych z realizacją programów społecznych, realizowanych ze wsparciem unijnym, powszechnie zamawiane jest - w drodze nieprawidłowo skonstruowanych przetargów - oprogramowanie jednego producenta, przez co utrwala się przekonanie uczestników tych projektów, że nie ma alternatywy dla komercyjnego (i drogiego) oprogramowania.

Reload Image
Autor: Tonia
2012-07-27 20:59:21
Wojciech Kłosowski pisze:O energii leiepj pisać precyzyjnie. Waty i kilowaty są jednostkami MOCY a nie energii. Co do meritum: zasada zachowania energii obowiązuje nadal i nie może jej odwołać ani Towarzystwo Sceptykf3w, ani Towarzystwo Bezkrytycznych Entuzjastf3w: NIE JEST i NIE BĘDZIE możliwe wyprodukowanie większej porcji energii z mniejszej (lub jej rf3wnoważnika w postaci masy). Zimna fuzja jest od lat obiecywanym cudownym źrf3dłem energii. Pamiętamy przynajmniej kilkanaście głośnych pokazf3w, ktf3re kończyły się na ogf3ł przeprosinami, a w trzech przypadkach procesami o zaplanowane oszustwo. Tak więc poczekajmy spokojnie, z ktf3rym przypadkiem zimnej fuzji mamy do czynienia tym razem. Osobiście myślę, że z zimną fuzją sponsorowaną ;)))
Autor: Arkanis
2010-03-21 03:29:37
Warto zauwazyc, jesli mowa juz o przedszkolakach i potem podstawowce, ze warto dzieci uczyc od malego, ze nie tylko windows istnieje, i uczyc obslug linuxa, ktory jest latwy, ale nie dla ludzi po 30, ktorzy na oczy nigdy go nie widzieli, i nie tyle nie potrafia go obslugiwac, co sie go po prostu panicznie boja. "Linux, brrrrrr". Oczywiscie nie tylko linux i windows istnieja, ale linux powiedzmy dosc znacznie pokrywa sie z reszta, jesli chodzi o sposob obslugi desktopowej.