PIT przez Internet – z Linuksa

Tomasz Barbaszewski
2010-04-23

Ministerstwo Finansów RP uruchomiło możliwość składania zeznań podatkowych bezpośrednio z komputera podłączonego do Internetu i to bez potrzeby posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego.


Zeznanie można wysłać z systemów operacyjnych MS Windows oraz MacOS - jednakże co ciekawe, urząd ten zauważył, że w Polsce mamy rzeszę użytkowników Linuksa. W ten sposób Ministerstwo Finansów spełniło w praktyce warunki interoperacyjności oraz skutecznie przeciwdziała e-wykluczeniu.

Na stronie http://e-deklaracje.mf.gov.pl/ stosowne ikony zachęcają do instalacji odpowiedniego modułu programowego. I tak instalując program do składania e-deklaracji w Linuksie, konieczne jest jedynie wcześniejsze zainstalowanie Adobe Acrobat Reader (v.8.1.4 lub wyższa, zalecana 9) oraz uprawnienia administracyjne. Program do wysyłania deklaracji PIT wykorzystuje wtyczkę przygotowaną w technologii Adobe Air. Oczywiście całość oprogramowania jest dostępna nieodpłatnie. 

Po instalacji aplikacja działa sprawnie i bez zarzutu. Otrzymujemy także wiążące dla Urzędu Skarbowego potwierdzenie złożenia zeznania w formie elektronicznej. Niestety, na razie dostępnych jest tylko 5 formularzy. 

Jak czytamy na stronach wspomnianej stronie w informacji z dnia 08.05.2009 r. ponad 89 tys. użytkowników złożyło e-deklarację w 2009 roku. W 2010 roku liczba ta wielokrotnie wzrośnie i być może pojawią się statystyki, które odpowiedzą na pytanie - ile deklaracji złożonych zostało z jakich przeglądarek i systemów operacyjnych. 

Bez wątpienia należą się słowa uznania dla Ministerstwa Finansów RP, które nie od dziś korzysta w dużym stopniu z wolnego i otwartego oprogramowania.

Co na to inne jednostki administracji publicznej w Polsce, które nadal nie dostrzegają użytkowników innych niż Microsoft systemów operacyjnych i oprogramowania? Czas pokaże.

Reload Image
Autor: Eugeniusz Rink
2010-07-01 23:54:55
Witam... Od kilku lat korzystamy jako firma z e-Bankingu pod Linuxem. Konta są używane w dwóch bankach m-Bank oraz Inteligo (PKO BP). Od kilku lat postanowiliśmy używać systemu Linux do transakcji bankowych przez internet, a to za sprawą próby włamania do jednego z kont kiedy to używany był system Windows. Po wstępnej analizie: dlaczego płacę za system operacyjny i nie mogę bezpiecznie korzystać z pełnej funkcjonalności sieci internet? Dlaczego muszę ponosić dodatkowe koszta zakupu programu antywirusowego kiedy i tak nie mam pełnej gwarancji na używanie bezpiecznie systemu za który zapłaciłem? Programy antywirusowe są "ślepe" na nowe wirusy i zagrożenia panoszące się w sieci... Znalazłem sposób... Linux... Mam to wszystko za darmo i działa o niebo skuteczniej...
Autor: DekeR
2010-05-06 07:05:59
Jeśli przez "wymagania administracyjne" rozumiemy "uprawnienia administratora" to większość oprogramowania pod Linuksa wymaga podania hasła admina przed instalacją - w ogóle nie wyobrażam sobie pracy na komputerze bez tego...
Autor:
2010-04-23 15:44:36
Napiszę tylko tyle, że z powodu wymagania uprawnień administracyjnych podczas instalacji, chyba zrezygnuję.
Autor: Tomasz Barbaszewski
2010-04-23 13:56:16
Fakt, że to nie nowość - ale jakoś nie odbiło to się zbyt szerokim echem. Kto chciał - to wiedział. Mam Gorący Apel to środowiska związanego w WiOO: Przesyłajcie Fundacji informacje o wykorzystywaniu Wolnego i Otwartego Oprogramowania, o możliwości korzystanie z e-Bankingu z systemu Linux, o tym, czy instytucje dają wsparcie dla Linuksa czy odpowiadają tylko "my zalecamy Windows i Explorera". Nagłośnimy to jak najszerzej! Marzy mi się "Hall of Fame" i "Hall od Shame".
Autor: Rafał
2010-04-23 13:42:14
Brawo! Informacja może nie jest już tak aktualna ale jakoś pominięto do tej pory fakt, że właśnie przez Linuksa można złożyć deklarację. Dlatego ten wpis uważam za bardzo cenny. Sam złożyłem deklarację właśnie przez Linuksa - bez problemu. Czekam teraz tylko na możliwość składania VAT-u.