Start serwisu PPP IT

Grzegorz Kmita
2009-12-01

1 grudnia 2009 uruchomiony został serwis PPP IT. Jego celem jest zgromadzenie i udostępnienie wszystkim zainteresowanym wiedzy na temat prawidłowego konstruowania zamówień publicznych na narzędzia informatyczne.


Serwis, który powstał jako element projektu "Prawidłowe i transparentne przetargi publiczne na narzędzia informatyczne", będzie poświęcony podstawom prawnym (obowiązujące przepisy, licencjonowanie oprogramowania, itp.) oraz kwestiom technologicznym, z uwzględnieniem problematyki związanej z wdrażaniem otwartych standardów oraz wolnego i otwartego oprogramowania.

Ma on służyć także monitorowaniu ogłaszanych przetargów oraz umożliwić zgłaszanie w nich nieprawidłowości za pomocą specjalnego formularza. Publikowane będą również dobre przykłady rozwiązań opartych na wolnym oprogramowaniu oraz artykuły na tematy związane z poruszaną problematyką.

W ramach działań wspomnianego projektu dodatkowo zakłada się zorganizowanie cyklu szkoleń dla pracowników największych urzędów publicznych w całym kraju, publikację fachowych materiałów informacyjnych, przygotowanych przez ekspertów z dziedziny prawa i IT, a także przeprowadzenie ogólnopolskiego badania na temat wykorzystania oprogramowania w urzędach administracji publicznej we współpracy z instytutem badania opinii publicznej Pentor Research International.

Działania te będą sprzyjać usprawnieniu budowy e-administracji, a tym samym społeczeństwa informacyjnego, oraz przyczynić się do wzrostu świadomości społecznej w dziedzinie znaczenia wolnego i otwartego oprogramowania w życiu społecznym i gospodarczym kraju.

Zapraszamy do korzystania z serwisu i zachęcamy do aktywnego uczestnictwa poprzez komentowanie publikowanych w nim treści.

Reload Image
Autor: Dariusz
2010-01-02 11:39:52
Bardzo się cieszę z powstania tej inicjatywy. Jestem tylko humanistą, komputera używam głównie jako maszyny do pisania i do rozrywki, ale od dawna niepokoi mnie podejście administracji państwowej i rządu do informatyzacji kraju. Wolimy wydawać ogromne sumy w interesie zagranicznych korporacji zamiast wspierać polskich zdolnych informatyków, którzy mieliby wtedy szansę na rozwój samodzielnej, nowoczesnej infrastruktury informatycznej własnego kraju. Innymi słowy bardzo mocno trzymam za Was kciuki i wierzę, że doczekam czasów kiedy młodzi ludzie przestaną wyjeżdżać za chlebem za granicę tylko swoimi umysłami i energią będą pracować dla dobra Polski i własnego. A ja będę miał miłą świadomość, że moje podatki idą na godne zarobki dla takich ludzi, a nie gdzieś za ocean.