"Logo producenta wytłoczone na blasze" - interwencja w przetargu ZOZ Włocławek

Grzegorz Kmita
2010-05-31

27 maja 2010 otrzymaliśmy zgłoszenie o przetargu Miejskiego Zakład Opieki Zdrowotnej we Włocławku, w którym znajduje się kuriozalny zapis: "logo producenta wytłoczone na blasze". Jest tam również wymienione z nazwy konkretne oprogramowanie.


Miejski ZOZ we Włocławku w ogłoszeniu opublikowanym 20 maja 2010 zamawia łącznie kilkanaście sztuk komputerów stacjonarnych i laptopów oraz inne urządzenia (monitory, skanery, drukarki itp.). W Specyfikacji Istotnych Warunków Zamowienia, opublikowanej na stronach BIP znajdujemy także pozycję:

MS Office SB 2007 W32 Polish OEM (MLK) – 7 szt.
zawartość pakietu:
Microsoft Office Excel 2007,
Microsoft Office Publisher 2007,
Microsoft Office PowerPoint 2007,
Microsoft Office Word 2007,
Microsoft Office Outlook 2007 z dodatkiem Business Contact Manager

ktory to opis pozostaje w oczywistej sprzeczności z treścią przepisów art. 29 ust. 2 i 3 PZP.

Zwraca uwagę także opis zamawianych komputerów:

Obudowa – Midi Tower, 2 porty USB z przodu obudowy (w jej środkowej części), logo producenta wytłoczone na blasze, dwie zatoki 5,25”, dwie zatoki 3,5”, wewnątrz miejsce na 2 dyski 3,5”, 2 wentylatory 92mm, kolor czarny matowy.

W wysłanym do Zamawiającego piśmie interwencyjnym (do pobrania tutaj), przygotowanym we współpracy z Kancelarią Radcy Prawnego Rafała Malujdy, zwracamy uwagę na ten element zamówienia, pisząc: Zamawiający również w sposób nieprawidłowy sformułował opis zamówienia w zakresie obudowy, gdyż opis, iż komputer ma posiadać 2 porty USB z przodu obudowy (w jej środkowej części), logo producenta wytłoczone na blasze powoduje, iż istnieje uzasadnione niebezpieczeństwo, że w praktyce tylko jeden określony producent będzie w stanie sprostać tak sformułowanym oczekiwaniom Zamawiającego, co jest niezgodne z PZP i dotychczasowym orzecznictwem. Działając w ten sposób, Zamawiający naruszył jednocześnie art. 7 ust. 1 PZP, zgodnie z którym Zamawiający przygotowuje i przeprowadza postępowanie o udzielenie zamówienia w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców.

Jest to niewielki w gruncie rzeczy przetarg, w którym chodzi o dwie dostawy na kwotę 10 tys. zł każda. Postanowiliśmy się jednak nim zająć ze względu na zgłoszenie ze strony potencjalnego wykonawcy, któremu wymóg "logo producenta wytłoczone na blasze" praktycznie uniemożliwił zgłoszenie oferty, a zapis ten nie ma zupełnie nic wspólnego z jakimikolwiek wymaganiami technicznymi czy funkcjonalnymi zamawianego sprzętu.

Niezależnie od nas, do ZOZu napisał w tej sprawie również potencjalny oferent, który się z nami kontaktował. Rozstrzygnięcie przetargu nastąpi dziś (31 maja); do chwili obecnej Zamawiający nie dokonał żadnych zmian w SIWZ.

Reload Image
Autor: czytacz
2010-07-06 13:40:49
@autor: wg mnie umieszczenie gniazda ma DUŻE znaczenie. Portów umieszczonych w dolnej części obudowy, gdy ta stoi na podłodze nie da się normalnie używać. Użytkownik musi zsiąść z fotela, kucnąć albo usiąść na podłodze i gimnastykować się żeby trafić złączem w gniazdo, które nieraz jest schowane dodatkowo pod klapką. Natomiast gniazdo umieszczone na górnej części frontu utrudnia korzystanie z napędów cd/dvd - dyndające kable, które uwielbiają się zakleszczać podczas zamykania tacy napędu. A co do wytłoczonego loga, to się zgadzam że jest to naginanie.
Autor: Grzegorz Kmita (redakcja)
2010-06-02 20:49:58
@ Internauta: Artykuł rzeczywiście pojawił się tuż przed planowanym rozstrzygnięciem przetargu. Ale gdzie tu "wprowadzanie w błąd"?
Autor: Grzegorz Kmita (redakcja)
2010-06-02 20:43:01
@Dresior: Czy "logo tłoczone na blasze" też ma w swojej ofercie "praktycznie każdy producent, nawet C-brandowy"? A co takie wymogi jak tłoczone logo albo USB w środkowej części obudowy (a nie np. w górnej, albo w 2/3 wysokości) mają wspólnego z funkcjonalnością sprzętu?
Autor: Internauta
2010-06-02 11:39:31
Lekko macie nieaktualny artykuł wprowadzając w błąd publikę.
Autor: Dresior
2010-06-01 13:57:01
(...) 2 porty USB z przodu obudowy (w jej środkowej części (...) to zupełnie normalny zapis, praktycznie każdy producent nawet C-brandowy jest w stanie dostarczyć takie rozwiązanie, na rynku jest od groma i ciut ciut obudów posiadających taką funkcjonalność. Gdyby zapis mówił o tym, że te środkowe USB mają być pod kątem 45 stopni w stosunku do pionowej płaszczyzny.. wtedy na kilometr zalatywało by Dellem :) Także zmuszanie przez Pana Grzegorza Kmitę do nie używania portów na środkowej części przedniej obudowy jest mocno nie fair :)