GG i Tlen oficjalnymi komunikatorami biur poselskich

Grzegorz Kmita, współpracownicy FWiOO
2010-07-05

26 czerwca 2010 na stronach Kancelarii Sejmu RP pojawiło się ogłoszenie o przetargu na czteroletnią obsługę 460 biur poselskich w całej Polsce. Jak się dowiadujemy z opisu zamówienia, nasi posłowie oficjalnie używają do swej pracy komunikatorów Gadu Gadu i Tlen.


Przetarg nieograniczony na Świadczenie usługi informatycznej dla 460 podstawowych biur poselskich i dodatkowego stanowiska w Kancelarii Sejmu (termin składania ofert: 4 sierpnia 2010, wadium: 200 000 zł, okres realizacji umowy: 4 lata, począwszy od nie później niż 19 października 2010 r.) opisany jest na stronach Kancelarii Sejmu RP, gdzie można także pobrać Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia.

Dowiadujemy się z niej, że Wykonawca powinien stworzyć infrastrukturę informatyczną, w tym dostarczyć sprzęt i oprogramowanie oraz zapewnić dostęp do sieci Internet - umożliwiający realizację zadań biur poselskich (w 460 biurach) oraz kontrolę w trybie on-line świadczonej usługi (461. lokalizacja w Kancelarii Sejmu). W zakres zamówienia wchodzi także m.in. przeszkolenie użytkowników, bieżące utrzymanie sprzętu i oprogramowania oraz zapewnienie stałej pomocy technicznej.

W punkcie II opisu przedmiotu zamówienia czytamy, jakie zadania ma realizować sprzęt i oprogramowanie w ramach usługi. Punkt 12 tego rozdziału brzmi:

12) korzystanie z zainstalowanego i aktualizowanego przez Wykonawcę oprogramowania: pakiet biurowy zgodny z MS Office 2007 PL, Płatnik, Real Player, Adobe Acrobat Reader, Skype, GaduGadu, Tlen (komunikatory z niezbędnymi dodatkami) (...).

Fakt, że nasi posłowie - przedstawiciele najwyższej władzy ustawodawczej, Sejmu RP - oficjalnie posługują się w swej pracy komunikatorami Gadu Gadu i Tlen, jest bez mała szokujący. Osobom niezorientowanym w temacie może się wydawać, że wszystko jest w porządku: skoro są darmowe programy, to czemu z nich nie korzystać? Otóż komunikatory te nie umożliwiają w wystarczającym stopniu szyfrowania informacji, co ma kluczowe znaczenie dla wymiany danych na poziomie najwyższych władz państwowych. Co więcej, pomimo, że są to programy "darmowe", to pozostają programami zamkniętymi i własnościowymi, co wiąże się z tym, że właściciel programu może w każdej chwili zmienić postanowienia licencyjne.

Słowo "darmowe" nie przypadkiem ujęte zostało tu w cudzysłów - w istocie, z wymienionych w zamówieniu komunikatorow jedynie Skype to freeware, zaś Gadu Gadu i Tlen to nie freeware, lecz adware, czyli programy, które utrzymują się z reklam, wyświetlanych użytkownikom. Ten drugi związany jest bezpośrednio z serwisem o2.pl.

Alternatywą, wartą polecenia urzędom publicznym jest otwarty i w pełni bezpieczny protokół XMPP/Jabber, który - jak można się dowiedzieć z Wikipedii - posiada kilka wartościowych cech wyróżniających:

  • otwartość: protokół XMPP jest publicznie dostępny i podlega swobodnej modyfikacji. Klienty, serwery oraz biblioteki są często udostępniane jako FOSS;
  • decentralizacja: dostępnych jest wiele serwerów XMPP. Dodatkowo można uruchomić serwer na własny użytek. Wszystkie dostępne serwery tworzą jedną wspólną sieć;
  • bezpieczeństwo: każdy serwer XMPP może być oddzielony od głównej publicznej sieci. Wiele serwerów używa SSL do komunikacji z użytkownikami. Część klientów obsługuje PGP lub GPG do szyfrowania transmisji oraz zabezpieczenia oparte o SASL;
  • transporty: serwery mogą udostępniać użytkownikom dodatkowe usługi, jak komunikacja z innymi protokołami oraz obsługa poczty elektronicznej. W przeciwieństwie do wtyczek do komunikatorów można z nich korzystać za pomocą dowolnego klienta.

 

Protokół XMPP jest z powodzeniem stosowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, co świadczy o tym, że jest to narzędzie jak najbardziej nadające się do stosowania na poziomie urzędów państwowych szczebla centralnego. Zastosowanie protokołu XMPP daje możliwość korzystania z różnych komunikatorów obsługujących ten standard. Uruchomienie tego protokołu w UKE ma na celu dotarcie do jak największego grona konsumentów oraz zwiększanie świadomości o prawach przysługujących użytkownikom usług telekomunikacyjnych - czytamy na stronie internetowej UKE.

Reload Image
Autor: Paweł
2010-09-21 09:21:08
Nie znam się zbyt na technologii, ale myślę, że trzeba zleźć w tym wszystkim złoty środek. A przede wszystkim - za administracją Obamy - "być tam gdzie są obywatele, a nie mówić obywatelom gdzie mają być." Jeśli obywatele korzystają z Facebooka, to - mimo różnych zatrzeżeń - administracja powinna mieć swoje przyczółki i obsługiwać obywateli na Facebooku.
Autor: Dresior
2010-07-06 10:57:38
Przewaga protokołu XMPP jest bezsporna ale zapomina się o jednym fakcie - te 460 biur poselskich ma się kontaktować również z wyborcami, a wyborcy używają GG, Skype i komunikatora Tlen :) Szok byłby wtedy kiedy kancelarie tajne używałyby tego typu wynalazków :)
Autor: Ivan
2010-07-06 08:16:13
Tlen to i tak jeszcze pół biedy, ponieważ opiera się on właśnie o zmodyfikowany protokół XMMP. Serwer tlena nie jest otwartoźródłowy, ale jest w pełni kompatybilny z siecią XMMP i umożliwia komunikację z wszystkimi innymi serwerami.