Nie stać cię na PC-ta? Dostaniesz Maca!

Grzegorz Kmita
2010-07-17

Podkrakowskie Niepołomice walczą z wykluczeniem cyfrowym w bardzo niekonwencjonalny sposób: 100 gospodarstw domowych, zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, otrzyma wypasione komputery Apple z dostępem do internetu. Jest to prawdziwa perełka wśród krajowych projektów typu e-inclusion.


O projektach e-Inclusion (walka z wykluczeniem cyfrowym) pisaliśmy w naszym serwisie wielokrotnie. Przypomnijmy: projekty te polegają na tym, że miasto czy gmina bezpłatnie dzierżawi na kilka lat komputery z dostępem do internetu niemajętnym gopodarstwom domowym, zapobiegając w ten sposób wykluczeniu cyfrowemu (oznaczającemu dziś również wykluczenie społeczne) rodzin, których nie stać na zakup sprzętu, oprogramowania i opłacenie łączy internetowych. W artykułach Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu pod znakiem MS,   Walka z wykluczeniem a komercyjne oprogramowanie czy Miasta, gminy, powiaty i "vendor lock-in" poddawaliśmy w wątpliwość, czy udostępnianie komputerów z komercyjnym oprogramowaniem (chodziło głównie o MS Windows) jest skuteczną strategią przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu. O ile jednak jesteśmy w stanie zrozumieć (co nie oznacza, że się z nim zgadzamy) sposób myślenia  osób odpowiedzialnych za zakupy komputerów z MS Windows (główne powody: popularność systemu, brak kadr do szkoleń z obsługi Linuksa, czy też zwyczajna inercja i przyzwyczajenie) - to nie jesteśmy w stanie pojąć, jaka idea przyświeca władzom Niepołomic w przetargu opisywanym poniżej.

Urząd Miasta i Gminy Niepołomice ogłosił przetarg nieograniczony pt. Dostęp do internetu szansą na lepszy start w przyszłość (nr ogłoszenia: 185467 - 2010; data zamieszczenia: 13.07.2010; termin składania ofert: 23.08.2010, wadium: 25 tys. zł). Przedmiotem zamówienia jest m. in. dostawa i zainstalowanie komputerów w 100 gospodarstwach domowych i podłączenie ich do szerokopasmowego, bezprzewodowego internetu. Projekt jest realizowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki, Działanie: 8.3: Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu - eInclusion.

W szczegółowym opisie przedmiotu zamówienia (załącznik do SIWZ) czytamy:
Wymagane minimalne podstawowe parametry oraz warunki równoważności stawiane zamawianym komputerom:
a)Ma to być komputer w obudowie mini, przeznaczony do obsługi standardowych aplikacji biurowych, zadań edukacyjnych z dostępem do Internetu.
b)Ma być wyposażony w procesor klasy x86 o wynikach testu PassMark CPU-Mark co najmniej 1611 punktów: dwurdzeniowy np. Core2Duo 2,4GHz,
c)Musi posiadać co najmniej 2GB pamięci RAM 1066MHz SDRAM, możliwość rozszerzenia do co najmniej 8GB pamięci,
d)Musi posiadać twardy dysk co najmniej 320GB serial ATA,
e)Musi posiadać napęd DVD RW DL,
f)Procesor graficzny co najmniej NVIDIA GeForce 320M zapewniający obsługę rozdzielczości minimum 2560 na 1600 pikseli,
g)Musi być wyposażony w porty HDMI i MiniDisplay Port oraz przejściówkę z HDMI na DVI,
h)Musi zapewnić obsługę sieci LAN I WLAN w standardach: LAN - 10/100/1000 BASE-T, WLAN - WiFi 802,11a/b/g
i)Musi posiadać interfejs bezprzewodowy Bluetooth 2.1,
j)Musi posiadać następujące porty: minimum jeden port FireWire800, minimum cztery porty USB2.0, minimum jedno gniazdo karty SD,
k)Musi posiadać następujące wejścia/wyjścia: wejście liniowe audio (minijack analogowe/cyfrowe), wyjście liniowe/słuchawkowe audio (minijack, cyfrowe/analogowe), wyjście HDMI obsługujące dźwięk wielokanałowy,
l)Musi współpracować z systemem operacyjnym Mac OS X Snow Leopard
m)Musi być dostarczony z zainstalowanym standardowym oprogramowaniem odpowiednim dla systemu operacyjnego. (wytłuszczenie - red.)

Wiadomo, jakiej firmy komputery - jak to zgrabnie ujęto w punkcie l) - współpracują z systemem operacyjnym Mac OS X Snow Leopard. Mało tego, jeżeli wejdziemy na stronę producenta owych komputerów, z łatwością dowiemy się, że oferuje on obecnie sprzęt, którego parametry dokładnie zgadzają się z powyżej wymienionymi: jest tam procesor Core2Duo 2,4GHz, pamięć RAM rozszerzalna do 8 gb, cztery porty USB itd. Powiedzmy wprost: specyfikacja zamówienia wygląda tak, jakby była żywcem przepisana z prospektu reklamowego komputera Mac Mini, i dla niepoznaki uzupełniona sformułowaniami typu "na przykład" lub "co najmniej".

Ogłoszono więc przetarg, w którym Zamawiający, podając wymagania techniczne, wskazuje jeden konkretny produkt - zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie! Jest to tak jaskrawa sprzeczność z ustawą Prawo zamówień publicznych, że bez najmiejszego wahania podjęliśmy w tej sprawie interwencję (pismo interwencyjne, przygotowane we współpracy w Kancelarią Prawną Rafała Malujdy i wysłane 16 lipca 2010 można pobrać tutaj).

Orientacyjna cena Maca Mini o podanych parametrach oscyluje wokół 3 tys. zł. Jest to o wiele, wiele więcej, niż kosztuje komputer PC o porównywalnej wydajności. Jaki cel przyświecał osobom odpowiedzialnym za ten projekt, gdy postanowiły zafundować tak drogie komputery rodzinom, które nie stać na zakup zwykłego "blaszaka" i opłacenie dostępu do internetu? Jeżeli gmina dysponuje funduszami na walkę z wykluczeniem, to czy nie lepiej byłoby przeznaczyć je na zakup większej ilości komputerów lub szkolenia dla ich użytkowników?

Pamiętajmy też, że Beneficjenci Ostateczni projektu, kiedy po upływie okresu dzierżawy zwrócą eleganckie mini-cacuszka firmy Apple, będą musieli zakupić sobie komputery i oprogramowanie już we własnym zakresie. Pewnie pójdą po kolejne generacje Mini Maca, gdyż w ramach projektu e-Inclusion nauczą się obsługiwać taki właśnie szprzęt. Ciekawe, ilu z nich będzie na niego stać?...

Reload Image
Autor: bb's
2010-07-23 13:35:27
Aktualizacja MAC OS X może i kosztuje 129zł ale dodatkowe oprogramowanie oraz osprzęt, ich cena/dostępność w przypadku firmy Apple jest delikatnie pisząc baardzo kosztowna. Przy tym 300zł za windę home edition to pestka, późniejszy upgrade można kupić przeważnie za 160zł. Tyle ja płaciłem za upgrade Vista Business edit na W7 Pro. Nie wiem skąd wyssałeś to 600-1200zł no chyba że Ty wszędzie chciał byś ładować W7 Ultimate BOX edition.
Autor: tery
2010-07-23 00:25:41
Tak, a ile zużywa taki Mac mini (oraz inne tego typu komputery)? Jak dużo kasy można na tym zaoszczędzić? (podpowiadam: zużycie energii nie jest wcale przytłaczająco mniejsze, oszczędności z tego tytułu są symboliczne i nie uzasadniają przepłacania 2000 PLN) A tak poza tym, to aktualizacja DowolnyLinux 66 do DowolnyLinux 67 jest za okrągłe 0 PLN!
Autor: XXX
2010-07-22 20:16:21
a co dostała komisja rozstrzygająca przetarg, po iPadzie od appla?
Autor:
2010-07-22 06:29:10
Lol za 1400zl mozna miec fajna bude + 450zl za monitor + 200 na klawiature,mysz i glosniki. 2050zl Do wyboru Linux 0zl Windows 405zl
Autor: edi
2010-07-21 18:00:25
Warto zwrócić uwagę, że Mac mini zużywają kilka razy mniej prądu niż blaszaki i aktualizacja Mac OS X do nowej wersji kosztuje 129 zł, a Windowsa bagatela 600-1200 zł.